Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 1971 - Londýnští spolužáci Paul Cook (* 20.7 1956) a Steve Jones (3.9 1955) se seznamují s absoloventem umělecké školy Malcolmem McLarenem, který si na King's Road v londýnském Chelsea právě otvírá obchod nazvaný Let It Rock.
1972 - Cook, Jones a jejich přítel Wally Nightingale se rozhodnou založit skupinu. Cook našetří peníze na sadu bicích. Jones spolu s Nightingalem ukradnou pro Nightingalea nástroje a Jones si bere na starost zpěv.
1973 - McLaren svůj obchod přejmenovává na Too Fast To Live, Too Young To Die. O skupinu McLaren projevuje zájem. Glen Matlock (prodavač v Malcolmovo obchodě )se dozví o volném místě baskyratisty a stává se členem skupiny.
1974 - Skoušejí pod jménem The Swankers a nacvičují skladby z let šedesátých a začínají komponovat vlastní písně.
1975 - The Swankers poprvé a naposled veřejně vystupují.A to na večírku v Tom Salter's Café na King's Roud kde uvedou tři písně.
Květen '75 - McLaren se vrací ze 6ti měsíčního pobytu v New Yorku, kde spolupracoval s Kapelou New York Dolls. Vyhazuje Nightingalea, protože se nehodí do jeho projektu nové kapely. Jones přesedlává na kytaru, a kapela hledá nového zpěváka.
Červen '75 - McLaren navrhuje na uvolněný post bývalého člena Television Richarda Hella, který si už vytvořil punkovou image. Skupina však chce nějakého neznámého zpěváka.
Srpen '75 - John Lydon (* 31.1 1956) se seznamuje se skupinou v Malcolmovo obchodě, který nyní nese název SeX. John dostává návrh aby vysoušl konkurz na zpěváka. Konkurz vypadal následovně. Johny se postaví k jukeboxu a spívá skaldbu Alice Coopera Shool's Out. Johny je přijat a skupina mění název na The SeX PiSTols. Jones překřtí Lydona na Johny Rottena (prohnilého), podle jeho oblíbené věty "Všichni jsou prohnilí".
Listopad '75 - Sex Pistols poprvé vystupjí v londýnské St Martin School of Art. Posléze navazují další menší koncerty podobného rázu.
Duben 1976 - Pistole vystupují jako předkapela skupiny Joe Strummera The 101ers v Nashville Rooms. Celé následující léto si budují image kultovní kapely. Srpen '76 - Pořadatelé Evropského punk-rockové festivalu, kterým se nelíbí zjev Sex Pistols, stornují jejich vystoupení.
29.8 '76 - vystupjí s Pistosl jako přdkapely The Clash a The Buzzcocks.
3.9 '76 - Sex Pistols hrají v pařížském Club de Chalet du Lac. Billy Idol, velký obdivovatel skupiny cestuje společně s Stevem Severinem s The Banshees, aby shlédli jejich koncert.
17.9 '76 - Pořádají Pistole koncert pro Chelmsfordskou věznici.

20.9 '76 - Skupina vystupuje na festivalu, kde debutují skupiny jako Subway Sect či Siouxie & The Banshees, kde na bicí hraje John Simon Ritchie (později Sid Vicious * 10.5 1957 v Londýně). Sex Pistols poprvé vystupjí v britské televizi, kde v pořadu So It Goes uvedou píseň Anarchy In The UK.
8.10 '76 - Týden po tom co se Rotten objeví na titulní straně hudebního magazínu New Musical Express, podepisuje skupina smlouvu za 40 000 liber se společnoszí EMI. (Nabídky přicházejí i od Chrysalis, RAK a Polydor.) S producentem Chrisom Thomasom Nahrávají singel Anarchy In The UK.
26.11 '76 - Vychází malé album Anarchy In The UK. 28.11 účinkují Pistols v televizním programu společnosti BBC s názvem London Weekend Show. 1.12 '76 - Skupina se objevuje v publicistické relaci společnosti ITV - Today. Na posměšné řeči moderátora programu Billa Grundyho reagují nadávkami a druhý den se o tomto incidentě píše na titulních stranách všech denníků. Skupina se rázem stává známou po celém království.
5.12 '76 - V tento den se má konat šňůra koncertů nazvaná Anarchy In The UK Tour (zde mají vystoupit také The Clash , The Damned a The Heartbreakers). 16 koncertů z 19ti je ovšem pořadateli zrušeno.
7.12 '76 - Na výročním shromáždění EMI se jedná o Sex Pistols.
18.12 '76 - Singl Anarchy In The UK se dostává v hitparádě ve Velké Británii na #38.
Leden 1977 - EMI vydává prohlášení, že společnost vzhledem na nepříznivou publicitu počas uplynulých dvou měsíců není schopmá dále rozšiřovat nahrávky skupiny Sex Pistols. Respektuje však dohodu a skupině vyplácí 40 000 liber. Do této doby bylo prodáno již 55 000 kusů singlu Anarchy In The UK.
Únor '77 - Ze skupiny odchází Glan Matlock (následně zakládá skupinu The Rich Kids) a na jeho místo přichází ze skupiny Flowers Of Romance Sid Vicious, který je přijat i vzhledem k jeho začátečnickým kvalitám.
10.3 '77 - Pistols podepisují smlouvu s A&M Records.
16.3 '77 - Na tlak ostatních umělců, kteří mají s A&M podepsanou smlouvu, musí A&M vypovědět s Pistols smlouvu. Skupina inkasuje odstupné ve výši 75 000 liber.
Květen '77 - Skupina podepisuje smlouvu za 15 000 liber se společností Virgin. Při lisování nového singlu God Save The Queen vyhrožují zaměstnanci továrny stávkou. Vše je nakonec urovnáno. Kresba Jamieho Reida na přebalu desky (královna vyobrazená s propíchlými ústy spínacím špendlíkem) způsobuje ve VB obrovský rozruch.
27.5 '77 - Je vydán výše jmenovaný singl, kterého se za 15 dní prodalo 150 000 kusů. A to i přes zákas jeho vysílání v britské BBC Radio 1.
7.6. '77 - Virgin Records si najímají loď "Queen Elizabeth". Sex Pistols interpretují skladbu Anarchy In The UK před budovou britského parlamentu. Následně jsou pasažéři lodi zatčeni.
11.6. '77 - God save The Queen se dostává na #2. 18.6. '77 - Rotten je napaden muži s břitvou.
19.6. '77- Cook je napaden násilníky vyzbrojenými nožmi a železnou tyčí.
30.7. '77 - Pretty Vacant #6 v UK. Turné po Skandinávii. Jedná se o natočení filmu o SP.
Srpen '77 - Skupina pod názvem Spots (Sex Pistols On Tour Security - SP na tajném turné) podniká "ilegální" turné po Velké Británii. Vystupuje rovněž pod jmény The Tax Exiles, Special Guests, The Hampsters, Acne Rabble.
29.10. '77 - Malé album Holidays In The Sun obsadí v UK #8. SP jsou v právním sporu kvůli přebalu desky.
12.11. '77 - Album Nevermin The Bollocks - Here's The Sex Pistols. vystupuje na #1 v britském žebříčku. SP jsou opět v právním sporu, tentokrát kvůli slovu "bollocks" (vulgárně šourek). Konečný verdikt vyzní vítězně pro SP. Je podepsána smlouva s Warner Bros na americkém trhu.
Prosinec '77 - Sid a Nancy Spungen jsou zatčeni pro podezření z držení drog. Pro nedostatek důkazů jsou opět propuštěni na svobodu. Pistols pořádají charitativní koncert pro děti. Posluchači rádia Israeli Radio vyhlašují v anketě album Got Save The Queen za nejhorší singl roku.
5.1 1978- Začíná turné po USA.
10.1. '78- Skupina absolvuje svůj debut v US televizi.
14.1. '78- Vystoupení v San Franciscu se stává posledním.Kapela se hádá kvůli Sidovy (jeho drogové problémy). Rotten odchází z kapely.
16.1. '78- Vicous se předávkuje drogami a končí v nemocnici. Virgin končí s vydáváním desek Sex Pistols. Album Never Mind the Bollocks dosahuje v USA #108. Cook a Jones odlétají do Ria de Janeira, kde jsou coby hosté jednoho z účastníků Velké vlakové loupeže Ronalda Biggse.
23.2. '78- Sid a Nancy jsou opět zadrženi kvůli držení drog.
Duben '78- Vicous vystupuje jako zpěvák ve skupině Johnyho Thunderse. Rotten zakládá spolu s bývalým členem The Clash Keithem Levenem skupinu PiL (Public Image Ltd.)Podpisují smlouvu s Virginem.
Červen '78- Cook , Jones a Biggs vydávají album No One Is Innocent. Na singlu je i Viciousova verze písně My Way (orig. Paul Anka). Sid zakládá skupinu The Vicious White Kids (+ Rat Scabies, Glen Matlocks, Steve New).
11.10. '78- Vicious je obviněn z vraždy Nancy, poté co telefonuje na policii a oznamuje, že jí někdo ubodal k smrti. McLaren dosáhne jeho propuštění na kauci
. 2.2. 1979-Sid umírá na večírku v New Yorku. Diagnóza - nahromadění tekutiny v plicích, jako následek zvýšené dávky heroinu. Natáčí se film The Great Rock'n'Roll Swindle.
Březen '79- Revival skladby Eddieho Cochrana Something Else v podání kapely Sex Pistols, doplněný na straně B o píseň Friggin' In The Riggin', v Uk dosáhne #3.
Duben '79- Singl Silly Thing (+ píseň Tenpole Tudora Who Killed Bambi) dosáhne v UK #6.
Červenec '79- Singl C'mon Everybody #3.<>br Srpen '79- Album Some Product - Carri On Sex Pistols obsahující reklamy a rozhovory se vyšvihne v UK na #6.
Říjen '79- Premiéra filmu The Great Rock'n'Roll Swindle. Stejnojmené album se dostává na #21.
Prosinec '79- LP album Sid Sings se v UK dostává na #30. Únor 1980- Album Flogging A Dead Horse se dostává na #23.
Leden 1986- Rotten, Jones, Cook a Viciousova matka vymáhají od McLarena soudní cestou milión liber.Nakonec se však dohodnou i bez soudního výroku.
20.7. '86- V Londýně má premiéru film Sid a Nancy, režírovaný Alexem Coxem a s Garym Oldmanem v roli Sida a s Chloe Webb jako Nancy.
1988- Na videokazetě nazvané Buried Alive se objevuje dokumentární film s TV vystoupeními Sex Pistols....
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář